Re: [DX] (ei otsikkoa)
[Date Prev][Date Next][Thread Prev][Thread Next][Date Index][Thread Index]

Re: [DX] (ei otsikkoa)



>>Tervehdys,
>>Osaako joku kertoa mikä asema toimii 4675 KHz:llä, jossa tuntuu myös usein operoivan Reykjavikin alueen lentoliikennettä hoiteleva asema (http://www.iceradiois/html/icelandradio.htm)?
>>Tämä asema lähettelee non-stoppina arabityyppistä musiikkia.Idiä ei irtoa edes tasatunnein.
>>73's Ismo

>Asemasta en tiedä, mutta tuo taajuus kuuluu Pohjois-Atlantin lentoliikenteen Air To Ground-verkkoon D jossa operoivat myös Shannon Irlannissa ja Gander Newfinl.. eiku Newfounlandissa. >>>Joskus saattaa kuulua myös New York ja Santa Maria Azoreilla, yleisimmin kuitenkin Shannon.

>Amatööreillä ei juurikaan ole suunta-antenneja 80:lle, mutta täytyypä veivata kehäantenni, jos tuo mystinen asema kuuluisi sillä niin saisi summittaisen suuntiman.

Eipä kuulunut eilen 4675kHz:lta muuta kuin lentoliikennettä, juurikin tuo Icelandradio. Kehäantennina oli viisikulmio, n. 80cm halkaisijaltaan, siinä kolme kierrosta lankaa ja yhden fetin vahvistin. On muuten yllättävän hyvä antenni, 60mb oli täynnään asemia, samoin samat lentoliikenneutilityt kuuluivat kuin 50m ulkolangallakin. Ainoa ongelma on kodin elektroniikka, kaksi tietsikkaa, telkkari ja pesukone parin metrin päässä pitivät omat purinansa, mutta eivät mitenkään erityisen pahasti. Kuitenkin mitä mainioin antenni kerrostalokuuntelijalle, aivan eri planeetalta kuin jotkut muutaman metrin langanpätkät parvekkeella.

Suuntiminen on sitten toinen luku. Kokeilin parilla 60mb:n kiinalaisella, ja tulokset eivät paljoa rohkaise. Mitään nollakohtaa ei oikein löytynyt, keskiaaltoloopilla nolla on huomattavasti terävämpi. Toinen ongelma on vastaanottimen mekaanisesti jumittava S-mittari, pitäisi purkaa etulevy että pääsisi tuota herkistelemään. Kokeilut jatkuvat.

-Reijo-

___________________________________________________________________________________
Ennakkotilaa WRTH 2006 nyt:
http://www.amazon.com/exec/obidos/ASIN/0823059367/hardcoredxcom/
-----------------------------------------------------------------
DX mailing list
DX@xxxxxxxxxxxxx
http://arizona.hard-core-dx.com/mailman/listinfo/dx
_______________________________________________

THE INFORMATION IN THIS ARTICLE IS FREE. It may be copied, distributed
and/or modified under the conditions set down in the Design Science License
published by Michael Stutz at http://www.gnu.org/licenses/dsl.html